Víťa, telefonní operátor

21. 06. 2021 Kateřina Kopecká

Díky novému nadnárodnímu klientovi se nám otevřela řada nových pozic právě i pro Comdata PRO. Jedním z nových kolegů je Víťa Kadlec, kterému jednoho dne jízda na motorce otočila život vzhůru nohama. Víťa byl po autoněhodě upoután na invalidní vozík a vhozen do nového způsobu života. Jsme rádi, že v této nové životní cestě, která není jednoduchá můžeme stát Víťovi po boku.

BOJ SE SMRTÍ

S Víťou si život pohrál, nebo možná Víťa se životem. V květnu pravidelně slaví své druhé narozeniny. “Jsem rád, že jsem v květnu roku 2009 nezemřel, když jsem v rychlosti 150 km/h na své motorce potkal traktor s cisternou” popisuje Víťa. 

Následovaly měsíce v umělém spánku, operace jater, slinivky, sleziny a hrudních obratlů. Mícha je bohužel nevratně poškozená. Víťa se ocitl na invalidním vozíku jako paraplegik. Tedy bez možnosti pohybu dolních končetin. Po mnoha měsících rehabilitace na spinální jednotce a cvičení v rehabilitačním ústavu, přišla tvrdá realita - každodenní život "tam venku".

Ten Víťa popisuje takto: “Všude bariéry v podobě schodů, úzkých prostor, kam se nebylo možné dostat s invalidním vozíkem, vysoká kuchyňská linka, vana, přesuny na WC, nebo do postele. To vše tam venku číhalo. Změna životní situace mě vedla k černým myšlenkám a tak jsem dobrovolně podstoupil léčbu v psychiatrické léčebně, kde mě z toho částečně dostali.”

BOJ SE ŽIVOTEM

Pak začal boj o to, jak nejlépe žít dále. “Musel jsem se naučit spousty nových věcí, které vedly k dnešní téměř 100 % soběstačnosti. Zvládnu všechno. Mojí velkou motivací je přítelkyně a čtyřnohý miláček, pitbulka Kejsi. Pro ty jsem tady chtěl zůstat a neodejít” říká Víťa.

Dnes jezdí autem, které je upraveno pro vozíčkáře, chodí na ryby, cestuje po výletech a má práci.

NOVÁ PRÁCE - NOVÁ PŘÍLEŽITOST - NOVÁ ŽIVOTNÍ ETAPA

Deset let mu trvalo, než se dostal opět do lepší psychické pohody, naučil se zvládat nástrahy každodenního života. Letos se začal poohlížet po práci.

“U inzerce společnosti Comdata jsem se už jednou zastavil. Bylo to před necelými dvěma lety. Tam jsem si všiml, že podporujete zaměstnávání OZP. Ale všechno má svůj čas, možná jsem ještě nebyl připraven. Bylo mi jasné, že s mým handicapem musím hledat typ práce jako je třeba recepce, nebo právě zákaznické centrum. Před několika týdny jsem si všimnul na facebookové skupině Práce pro OZP inzerátu paní Ivany Smejkalové, která hledala lidi do týmu. Okamžitě jsem jí napsal a zhruba za hodinu jsme spolu telefonicky mluvili. Vše mi vysvětlila a zprostředkovala pohovory přímo s vedoucími projektu. Klaplo to! Je to pro mě velká výzva a velká příležitost.”

Víťa prošel velkou zkouškou, naučil se o sebe postarat, už podruhé. Jak sám říká, konečně se rozhoupal a našel si dobrou práci, která mu sedí.

“Práce na home office je pro mě obrovským benefitem. Doma mám, co potřebuji a ušetřím až 6 000 korun měsíčně za pohonné hmoty, které bych projezdil dojížděním na pracoviště. Práce mi dala nové kontakty a nové kamarády. S kolektivem jsem velice spokojený. Mám pocit naplnění a nové cíle.” říká Víťa.